Olej konopny w diecie

Olej konopny w diecie

Olej konopny w diecie 1024 683 Hemp Cloud

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), a w szczególności omega 6 oraz omega 3, stanowią nieodzowne elementy strukturalne błon komórkowych. Biorą udział w wielu reakcjach biochemicznych zachodzących w ludzkich organizmach, np. odpowiedzialne są za wzmocnienie układu odpornościowego, za usunięcie toksyn z komórek, uczestniczą w dostarczaniu substancji odżywczych, działają przeciwzapalnie. NNKT są  niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak na ich efektywne wykorzystanie wpływa nie tylko ich ilość, ale stosunek kwasów omega 6 do omega 3. Optymalne proporcje omega 6 do omega 3, które wynoszą 3:1, zawiera olej konopny. Dzięki tak korzystnemu profilowi kwasów omega, stanowi on gwarancję skuteczności swojego działania.

CENNE ZWIĄZKI ZNAJDUJĄCE SIĘ W OLEJU KONOPNYM

Oprócz kwasów wielonienasyconych olej konopny zawiera też inne, wartościowe dla organizmu związki, których obecność wzmacnia korzystne działanie NNKT. Są to między innymi: sitosterole, tokoferole, fosfolipidy, karotenoidy, terpeny czy salicylan metylu. 

Zawartość w oleju konopnym steroli, a zwłaszcza β-sitosterolu, o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych, wpływa na zmniejszenie poziomu cholesterolu w organizmie. 

Zawarta w oleju konopnym mieszanina α-, β-, γi  δ-tokoferoli oraz pochodnych γ-tokotrienolu o silnych właściwościach antyoksydacyjnych zmniejsza ryzyko powstawania chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów, a także związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

Olej konopny zawiera w swoim składzie również terpeny, które oprócz tego, że nadają mu charakterystyczny zapach, także decydują o jego właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych.

OLEJ KONOPNY W NASZEJ DIECIE

Olej konopny może być również bardzo dobrym źródłem kannabinoidów, dlatego też jest on coraz częściej wykorzystywany przez przemysł spożywczy. 

Poleca się go jako dodatek do potraw. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, przyjmuje się 1 łyżkę oleju, jeden lub dwa razy dziennie.

Przeciwwskazaniem do zażywania oleju konopnego może być jego spożywanie przez osoby z niewydolnością śledziony, dolegliwościami żołądkowymi czy też cierpiące na biegunkę. Przedawkowanie może w tych przypadach grozić rozstrojeniem układu pokarmowego.

Olej konopny wzbogacony o kannabidiol (CBD) jest często stosowany w  suplementacji diety.